Darmowa dostawa od 500 zł

O bawełnie - Wszystko, co musisz wiedzieć!

2022 10 10

Niesamowita bawełna 
W naszych domach i wnętrzach używamy dużo rzeczy z bawełny. Śpimy na bawełnianej pościeli, wycieramy się bawełnianymi ręcznikami, nosimy bawełniane ubrania. W rzeczywistości bawełna jest tak popularna, że szacuje się, iż stanowi ona ponad 50% tkanin na świecie. Co jest przyczyną tej popularności?


Historia bawełny
Bawełna jest wykorzystywana jako włókno od tysięcy lat. Wykorzystywano ją do produkcji ubrań oraz do wytwarzania artykułów pierwszej potrzeby. Od zawsze było to włókno, które zaspokajało potrzeby funkcjonalne i estetyczne człowieka. Jest to włókno roślinne pochodzące z bawełny. Przy użyciu specjalnej techniki, pióra i nasiona rośliny są oddzielane i przetwarzane, aż w końcu są przędzone w nici i tkane w tkaninę.

Bawełna występuje w różnych gramaturach i splotach, co czyni ją bardzo uniwersalnym materiałem. Wytrzymałość zawsze była jedną z głównych jej zalet i powodem popularności. Jednak z czasem ludzkość odkryła więcej korzystnych właściwości tego naturalnego włókna. 

Wyjątkowa trwałość
Bawełna jest łatwa w obróbce, mocna i sprężysta, dlatego jest wybierana przez wielu producentów. Konsumenci wybierają bawełnę z dokładnie tych samych powodów. Bawełna jest bardzo trwałym włóknem, które wytrzymuje zużycie i wysokie temperatury. Mimo swojej wytrzymałości, bawełna jest bardzo miękka i wygodna w użytkowaniu. Jest to naprawdę wyjątkowa zaleta, gdyż inne włókna o podwyższonej twardości są sztywniejsze i mniej komfortowe przy kontakcie z naszą skórą.


Wytrzymałość bawełny
Kolejną, unikalną cechą bawełny jest to, że wilgoć, która osłabia inne włókna, daje bawełnie dodatkową "siłę". Wilgoć zmienia strukturę molekularną bawełny, dzięki czemu włókna pozostają tak samo mocne jak w stanie suchym. Z tego powodu włókna bawełniane mogą być szeroko wykorzystywane w zastosowaniach domowych. Produkt z niej wykonany, może być wielokrotnie prany w bardzo wysokich temperaturach i pozostaje całkowicie oryginalny. Jest to zaleta bawełnianych prześcieradeł, ręczników, mopów itp. Zatem bez obaw wybieraj to włókno i ciesz się jego zaletami w domu.


Absorpcja wilgoci
Tkanina bawełniana jest "oddychająca". Oznacza to, że pochłania ciepło i wilgoć wydzielane przez ciało i odparowuje je na zewnątrz. Jest to bardzo przydatna właściwość tkaniny, która przydaje się przy szyciu ubrań i pościeli, ale nie dajcie się zwieść. Dobrze współpracuje z grubszymi tkaninami bawełnianymi, więc latem można się wygodnie czuć pod grubym t-shirtem lub kocem frotte. Co ciekawe, tkaniny bawełniane mogą wchłonąć nawet 25% więcej wody niż wynosi ich waga.


Bardzo mocna i bardzo miękka
Pomimo swojej wytrzymałości i elastyczności, bawełna jest bardzo miękkim włóknem. Jest neutralny, dlatego nie powoduje reakcji alergicznych i nadaje się do skóry wrażliwej. Dlatego większość pościeli dziecięcej, ubranek i zabawek jest wykonana z bawełny. Miękkość i częste pranie w wysokich temperaturach to podstawa. Co ciekawe, niektóre włókna bawełny wraz z praniem stają się bardziej miękkie. Flanela to jedno z tych włókien bawełnianych, które po każdym praniu staje się coraz bardziej miękkie.


Przyjazny dla środowiska
Chociaż produkcja masowa nie jest całkowicie przyjazna dla środowiska i całego sektora, przemysł bawełniany jest bardzo eko. Po pierwsze, bawełna jest zasobem odnawialnym. Coraz większą popularnością cieszy się bawełna organiczna, do której produkcji używa się mniej pestycydów i innych środków chemicznych. To wyjątkowa i wspaniała bawełna, którą na co dzień cieszy się cały świat. Znajdź to włókno w naszym sklepie internetowym!

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.