Darmowa dostawa od 500 zł

Zioła ułatwiające zasypianie

2023 11 09

Każdy z nas miał takie noce, kiedy pomimo wszelkich starań, aby uspokoić rozgorączkowany umysł, był on rozproszony aż do rana. Badania pokazują, że kluczem do dobrego snu może być prosty rytuał uspokajający przed snem. Chociaż wszyscy chcielibyśmy luksusu kąpieli w wannie każdego wieczoru, wiemy, że znalezienie nawet pięciu minut na relaks przed snem może być trudne. Dobra wiadomość: zrobiliśmy to za Ciebie i znaleźliśmy proste sposoby na relaks, które nie zajmują dużo czasu. Jednym z naszych ulubionych sposobów jest aromaterapia i zioła. Poniżej przedstawiamy siedem naturalnych ziół, które pomagają lepiej się zrelaksować - i jak z nich korzystać najskuteczniej.

Lawenda

Najlepsza na: zasypianie

Lawenda pomaga ludziom zasnąć od tysięcy lat. Ten mały fioletowy kwiat jest jednym z najczęściej używanych ziół - może być stosowany do produkcji olejków eterycznych, perfum, wcierek, świec i prawie wszystkiego. Jest stosowany do różnych celów, w tym do łagodzenia bólu, dezynfekcji i dezodoryzacji, uspokajania szaleństwa i oczywiście zapobiegania bezsenności.

 

Najlepszy, gdy: Najlepiej rozpylać na pościel.

 

Lawenda jest również antybakteryjna, więc pomaga utrzymać świeżość pościeli. Przygotuj własny spray, mieszając 15-20 kropli olejku lawendowego z alkoholem, który działa jak emulgator.

Stokrotki

Najlepsze na: relaks

Dla wielu z nas herbata rumiankowa była podstawowym napojem na noc przez większość naszego życia. Dzieje się tak, ponieważ kwiat ten ma niezwykle delikatne i skuteczne właściwości uspokajające. Eksperci nazywają go "najbardziej kojącym ziołem na świecie", a wielu twierdzi, że zapobiega również koszmarom sennym.

Najlepszy, gdy: Pić jako herbatę

Pamiętaj, aby przykryć zaparzoną herbatę, aby zapobiec jej parowaniu, co może zmniejszyć skuteczność naparu. Odstaw na co najmniej 10 minut przed odcedzeniem. Możesz również spróbować umieścić wacik nasączony olejkiem rumiankowym obok poduszki, aby osiągnąć ten sam efekt.

Korzeń waleriany

Najlepszy na: uspokojenie pędzącego umysłu

Od początków ludzkości prawie wszystkie cywilizacje, w tym Chińczycy, Hindusi, Grecy i Rzymianie, stosowały walerianę jako środek uspokajający. Jest to niezwykle silne zioło (w średniowieczu korzeń waleriany był czasami nazywany "All Healing"), które może być stosowane w leczeniu lęku, zmniejszaniu nerwowości, łagodzeniu skurczów mięśni i nie tylko.

Najlepszy sposób przyjmowania: Najlepiej przyjmować w postaci tabletek.

Samo zioło jest raczej śmierdzące i niezbyt smaczne, dlatego zaleca się stosowanie kapsułek. Należy przyjmować od 300 do 900 miligramów na około godzinę przed snem. Korzeń waleriany można również zaparzyć w postaci herbaty, jeśli jesteś w stanie znieść jego zapach. Badania pokazują, że korzeń waleriany jest najskuteczniejszy, gdy jest przyjmowany codziennie przez kilka tygodni, chociaż niektórzy ludzie mogą rozwinąć tolerancję po tak konsekwentnym stosowaniu, więc najlepiej jest przeplatać go z innymi ziołami.

Aguna kalifornijska

Najlepsze dla: Najlepsze dla: łagodzenia niepokoju i lęku

W przeciwieństwie do innych rodzajów maku (przypomnij sobie Dorothy i jej drużynę tuż przed wejściem do Szmaragdowego Grodu), mak kalifornijski nie zatruje cię; ma bardzo, bardzo niską zawartość opiatów. Mogą pomóc ci zasnąć w nocy, działając jako łagodny środek uspokajający i przeciwlękowy.

Najlepszy sposób: Używany jako nalewka

Nalewki są często najlepszym sposobem spożywania każdego zioła, a mak nie jest wyjątkiem. Przyjmować 30-40 kropli dwa razy dziennie; drugą dawkę przed snem.

Passionflower

Najlepszy dla: Pomaga często budzić się i przespać całą noc.

Passionflower był wspierany przez FDA jako dostępny bez recepty środek nasenny do 1978 roku, kiedy to zdecydowano, że nie ma wystarczających badań, aby udowodnić jego skuteczność. Nie powstrzymało to jednak legionu zwolenników chwalących passiflorę jako naturalny sposób na uspokojenie umysłu i poprawę jakości snu.

Najlepszy sposób: Pić jako herbatę lub nalewkę

W przypadku herbaty należy przyjmować 2-5 g w filiżance kilka razy dziennie, a w przypadku nalewki 30-60 kropli (0,5-2 ml) trzy razy dziennie. W obu przypadkach ostatnią dawkę należy przyjąć około 30 minut przed snem.

 

Ylang Ylang

Najlepszy na: relaks

Uważa się, że zapach ylang-ylang wpływa na układ limbiczny, obszar mózgu, który kontroluje nastrój i wpływa na układ nerwowy. Zapach ylang-ylang może sprzyjać relaksacji i obniżać ciśnienie krwi.

Najlepszy, gdy: Używany jako olejek eteryczny

Spróbuj rozcieńczyć olejek eteryczny ylang-ylang z innym olejem, takim jak olej migdałowy, i nałóż go bezpośrednio na skórę lub dodaj kilka kropli do kąpieli przed snem. Możesz również nanieść kilka kropli na pościel lub ściereczkę obok łóżka. Idealny jest również dyfuzor.

 

Melisa lekarska

Najlepsze dla: Promowanie spokoju i relaksu oraz zmniejszanie niepokoju

Ta miętowo wyglądająca roślina była używana od czasów średniowiecza jako łagodny środek uspokajający pomagający ludziom zasnąć. Jej główną właściwością jest eugenol, naturalny olejek znajdujący się w liściach, który może wywoływać sen.

Najlepsze kiedy: Najlepiej stosować w połączeniu z innymi ziołami wspomagającymi sen, takimi jak rumianek lub korzeń waleriany.

Suszona melisa może być stosowana w niemal każdy możliwy sposób. Przygotuj relaksującą herbatę z 1,5-4,5 g (my wypróbowaliśmy mieszankę rumianku i melisy) lub pij codziennie 60 kropli nalewki z melisy

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.