Darmowa dostawa od 500 zł

Ból pleców w nocy: czy pościel pomoże?

2022 10 10

Dobry sen jest niezbędny dla funkcji organizmu i zdolności poznawczych, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo pościel wpływa na sen w spoczynku. Termoregulacja ciała, postawa i relaks podczas snu zależą od pościeli.

Niedobór snu może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla ciała, z których jedną z najczęstszych jest ból pleców. Piękne łóżko pełni ważną funkcję estetyczną, ale niekoniecznie zapewnia komfort. Jeśli więc po przebudzeniu rano bolą cię mięśnie pleców, jest to poważny znak, że powinieneś zmienić swoje nawyki związane ze snem. Aby każdego ranka budzić się wypoczętym i odmłodzonym, przyjrzyjmy się podstawowym warunkom snu, które może zapewnić tylko wysokiej jakości pościel.

Postawa podczas snu

Nie jest tajemnicą, że zły materac jest często wymieniany jako główna przyczyna bólu pleców. Właściwe podparcie ciała ma duży wpływ na jakość odpoczynku, ale równie ważny jest wybór pościeli i poduszek. Aby ciało mogło się w pełni zrelaksować, plecy muszą znajdować się na tym samym poziomie co głowa i szyja, więc poduszka musi być dostosowana do krzywizny kręgosłupa. Z tego powodu przy wyborze pościeli należy zwrócić uwagę na pozycję, w jakiej śpimy.

Jeśli lubisz spać na brzuchu, najlepiej wybrać niską, płaską poduszkę, aby utrzymać kręgosłup w stabilnej pozycji. Często stosuje się twarde poduszki. 

Jeśli lubisz spać na boku, ważne jest, aby utrzymać ciało na poziomie, dlatego zaleca się wysoką poduszkę i grubą pościel. 

Powierzchnia samego łóżka może również wpływać na postawę podczas snu. Prześcieradła o niewłaściwym rozmiarze lub z niewłaściwego materiału często zsuwają się z materaca, drażniąc, a nawet budząc śpiącego. Gumowe prześcieradła są świetnym rozwiązaniem tego problemu. Wspierają materac ze wszystkich stron i zapewniają stabilną podstawę dla dobrego snu.

Utrzymanie temperatury ciała

Jednym z najważniejszych czynników dobrego snu jest chłodna i stabilna temperatura ciała. Utrudnia to zasypianie, szczególnie w gorące letnie noce. Dotyczy to nie tylko poziomu ciepła w pomieszczeniu, ale także używanej pościeli. Wybór syntetycznej pościeli może prowadzić do obfitego pocenia się, poruszania się w celu znalezienia najwygodniejszej pozycji i częstych przebudzeń, ponieważ nieprzepuszczalna tkanina zapobiega parowaniu ciepła ciała. Brak snu uniemożliwia rozluźnienie mięśni, przez co ból pleców staje się nieuniknionym porannym towarzyszem. 

Zalecana jest pościel z naturalnych włókien: lniana lub bawełniana zapewni stabilną cyrkulację powietrza i utrzyma ciało w chłodzie w nocy. Satynowa pościel i satynowe prześcieradła mogą również wzbogacić sen, pozwalając skórze oddychać i nadając łóżku miękkość i luksus.

Odpowiednia atmosfera dla snu

Wydaje Ci się, że śpisz w odpowiednich warunkach, a mimo to budzisz się zestresowany? Pamiętaj, że komfort fizyczny jest ważny dla dobrego snu, nie tylko podczas snu, ale także podczas przygotowywania się do odpoczynku. Jest jednak powód, dla którego zaleca się unikanie urządzeń w sypialni - ważne jest, aby mózg kojarzył tę przestrzeń z odpoczynkiem, a nie z aktywnością. Zaleca się wzmocnienie tego skojarzenia poprzez nadanie sypialni poczucia spokoju i przytulności, co często wynika z wyboru wystroju i pościeli. 

Jednym z najprostszych sposobów na nadanie pomieszczeniu przyjemnej atmosfery jest zastosowanie różnorodnych narzut, poduszek i poszewek. Mogą one nie tylko zapewnić ciepło w chłodne zimowe wieczory, ale także ozdobić pokój. Delikatne, kojące kolory są również zalecane do sypialni, więc biała pościel to klasyczny wybór wystroju wnętrz, z którym nigdy nie można się pomylić. Wygodna i przytulna przestrzeń do spania psychicznie przygotuje ciało do odpoczynku i pomoże uniknąć napięcia związanego z porannym bólem. 

Jeśli chcesz zapewnić sobie komfortowy sen, dobrze wypocząć w nocy i rozpocząć poranek pełen energii, poświęć trochę uwagi swojej pościeli. Ból pleców o poranku jest jak ostrzeżenie, że coś należy zmienić - może poduszka jest zużyta, a może nowa pościel nie jest odpowiednia. Skorzystaj z naszych zaleceń dotyczących wysokiej jakości pościeli i poszewek, aby odkryć korzyści płynące z dobrego nocnego odpoczynku.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.