Darmowa dostawa od 500 zł

Jak poprawić jakość snu?

2022 10 11

Jak poprawić jakość snu?
Spokojny i głęboki sen jest bardzo dobry dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Tylko dobry sen może prowadzić do pełnego i jakościowego życia. Ludzie, którzy ciężko pracują, mogą cieszyć się dobrą jakością snu, dlaczego tak jest? Mówiąc wprost, tylko ludzie, którzy dobrze się wysypiają, są produktywni, kreatywni i czerpią największą przyjemność z wykonywanych czynności. Tak więc wysypianie się jest pierwszym i najważniejszym krokiem w każdej życiowej decyzji.

Różne codzienne nawyki mogą z czasem wpływać na jakość snu, ale prawdziwy wpływ widać dopiero w pierwszym tygodniu słabego wypoczynku. Słaba jakość snu może szybko wpłynąć na Twoje zdrowie emocjonalne i psychiczne, utrudniając wykonywanie nawet codziennych zadań. A brak snu też źle wpływa na Twoją urodę! Natychmiast przejrzyj swój harmonogram i dokonaj niezbędnych zmian.

Jeśli ostatnio obudziłeś się o 2 w nocy i nie możesz zasnąć, spokojny i głęboki sen może wydawać się nieosiągalnym celem. Jednak kontrolowanie jakości swojego snu jest łatwiejsze niż myślisz. Tak jak możesz kontrolować to, jak się czujesz po przebudzeniu, tak samo lepiej szukać problemów ze snem w codziennej rutynie.

Popraw swoje środowisko snu
Głęboki sen jest ważny, aby mózg mógł odpocząć, ale nawet niewielkie bodźce mogą wytrącić organizm z równowagi. Twoja sypialnia powinna być chłodna i spokojna, więc upewnij się, że jest dobrze wentylowana i usuń wszystkie źródła hałasu. Sypialnia to złe miejsce na telewizor, telefon komórkowy czy komputer.

Jeśli chodzisz wcześnie spać, Twoja sypialnia potrzebuje zasłon. Zapewni to niezawodną ochronę przed słońcem. Nasze ciała kojarzą czas snu z ciemnością, więc dobrze oświetlone pomieszczenia zwykle utrudniają zasypianie, a sen nie jest tak głęboki. Nie jedz też w sypialni i nie korzystaj z komputera czy smartfona. Dzięki temu Twój mózg kojarzy łóżko z odpoczynkiem, relaksem i snem.
Pościel powinna mieć odpowiedni rozmiar, być oddychająca i miękka. Jeśli często budzisz się z niewygodnych pozycji podczas snu, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zmienić poduszkę lub rozważyć nowy materac. Bawełna dobrze czuje się na skórze i nie powoduje podrażnień ani reakcji alergicznych. Można również wybrać poliester na pościel. Poliester to doskonały materiał, który jest lekki, stosunkowo trwały i pozwala na wygodny sen bez ograniczania ruchów.

Wymagania osobiste
Zachowanie każdego człowieka podczas snu jest indywidualne i zależy od wielu czynników. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to słuchać swojego ciała i nauczyć się szybko zasypiać, zamiast zmagać się z bezsennością. Ta taktyka nazywana jest naturalną synchronizacją cyklu snu i może być bardzo skuteczna. Stopniowo wsłuchując się w potrzeby snu swojego organizmu, stworzysz naturalny cykl snu, który powtarza się każdego dnia, a gdy Twoje ciało przyzwyczai się do tego rytmu, łatwiej będzie Ci przesunąć harmonogram snu o godzinę lub dwie. 

Ustaw czas, kiedy czujesz się senny lub zmęczony i idź do łóżka w tym samym czasie, a zobaczysz, jakie cuda może zrobić rutyna snu. Oczywiście nie przesadzaj z krótkimi drzemkami. To świetny sposób na zrekompensowanie braku snu, ale tylko wtedy, gdy masz już stabilną rutynę snu.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.