Darmowa dostawa od 500 zł

Jak uniknąć przeziębienia podczas snu

2022 10 11

Jak zapobiegać przeziębieniom podczas snu
Przeziębienia zaczynają się, gdy robi się chłodniej, kiedy warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się infekcji. Ludzie spędzają wtedy mniej czasu na świeżym powietrzu, dłużej przebywają w pomieszczeniach, jedzą mniej warzyw i owoców oraz zmniejszają swoją aktywność fizyczną.

Przeziębienia są często spowodowane nagłą zmianą temperatury ciała. Jest to nagłe ochłodzenie organizmu po krótkiej rozgrzewce. Na przykład wejście z zewnątrz do chłodnego pomieszczenia w upalne lato, wyjście na zakupy w zimie, wzięcie prysznica i ponowne wyjście na zewnątrz. Osoby uprawiające sport odczuwają zimno, gdy ich organizm nagle ochładza się po wysiłku. Co więc zrobić, by nie przeziębić się we śnie?


Proste rozwiązanie
Jeśli często się przeziębiasz, prawdopodobnie próbujesz ochłodzić się pod chłodnym prysznicem, zastanawiając się, czy potrzebujesz kolejnego ciepłego swetra lub kolejnej pary butów. Bardzo prawdopodobne, że potrzebujesz tylko kolejnego zestawu pościeli i wtedy wszystkie przeziębienia i wszystkie problemy zostaną rozwiązane.

Czy mogę się przeziębić w swoim pokoju? 
Czy wiesz, że można się przeziębić po prostu śpiąc, a nie dlatego, że w pokoju jest zimno? Dzieje się tak dlatego, że naturalna skłonność biologiczna, czyli upał, powoduje, że człowiek obficie się poci, a organizm produkuje dużo wody, która po prostu gromadzi się w pościeli. Dobrze jest, jeśli pościel dobrze wchłania i odparowuje wilgoć. A co jeśli nie? W takim przypadku pościel po prostu moknie, a gdy ostygnie, staje się lodowata i nieprzyjemna w dotyku, co może przyprawić o przeziębienie.

Czy często się przeziębiasz? Wybierz odpowiednią pościel!
Jeśli łatwo się przeziębiasz, zaleca się wybór dobrze izolującej pościeli. Oznacza to, że pościel tworzy wokół ciała barierę izolacyjną, zapobiegając jego wychłodzeniu lub ogrzaniu.

Dla uproszczenia przyjrzyjmy się następującemu przykładowi. Owce są hodowane i żyją w szerokim zakresie klimatów, od najcieplejszego do najzimniejszego. Dlaczego owce nie przegrzewają się i nie zamarzają? Skóra owcy tworzy wokół jej ciała swoistą barierę termiczną, utrzymując stałą i stabilną temperaturę. Nawet jeśli zimą śnieg przykrywa owce, nie przywiera do skóry i nie zamarza. Znani są rolnicy, którzy owijają odmrożone dłonie w kożuch, aby zapobiec ich zamarznięciu. Latem z tego samego powodu owce są zawsze w cieniu.


Pościel - Co wybrać dla kogoś, kto jest podatny na przeziębienia? 
Na rynku dostępnych jest wiele kompletów pościeli z różnych materiałów. Pamiętaj o podstawowych zasadach przy wyborze. Potrzebujesz czegoś, co pozwala ciału oddychać i dobrze zarządza wilgocią. Takie właściwości ma bawełna, len, flanela, tkanina gofrowana, frotte i prawie wszystkie tkaniny z włókien naturalnych. Dlatego w zależności od kryteriów estetycznych i ceny, masz bardzo szeroki wybór. 

Dla osób wrażliwych na zmiany temperatury polecamy pościel o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Taka pościel chroni przed zimnem w zimie i przed upałem w lecie.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.