Darmowa dostawa od 500 zł

Jak uniknąć przeziębienia podczas snu

2022 10 11

Jak zapobiegać przeziębieniom podczas snu

Kiedy i jak ludzie łapią przeziębienia? Przeziębienia są często spowodowane nagłą zmianą temperatury ciała, a nie przeziębieniem. Jest to nagłe ochłodzenie organizmu po krótkiej rozgrzewce. Na przykład wejście z zewnątrz do chłodnego pomieszczenia w upalne lato, wyjście na zakupy w zimie, wzięcie prysznica i ponowne wyjście na zewnątrz. Osoby uprawiające sport odczuwają zimno, gdy ich organizm nagle ochładza się po wysiłku. Co więc zrobić, by nie przeziębić się we śnie?

 

Czy często dopadają cię przeziębienia? Wybierz odpowiedni koc!

Jeśli łatwo się przeziębiasz, zaleca się wybór dobrze izolującej pościeli. Oznacza to, że pościel tworzy wokół ciała barierę izolacyjną, zapobiegając jego wychłodzeniu lub ogrzaniu.

Dla uproszczenia przyjrzyjmy się następującemu przykładowi. Owce są hodowane i żyją w szerokim zakresie klimatów, od najcieplejszego do najzimniejszego. Dlaczego owce nie przegrzewają się i nie zamarzają? 

Skóra owcy tworzy wokół jej ciała swoistą barierę termiczną, utrzymując stałą i stabilną temperaturę. Nawet jeśli zimą śnieg przykrywa owce, nie przywiera do skóry i nie zamarza. Znani są rolnicy, którzy owijają odmrożone dłonie w kożuch, aby zapobiec ich zamarznięciu. Latem z tego samego powodu owce są zawsze w cieniu.

Pościel wełniana polecana jest również dla osób narażonych na ekstremalne zmiany temperatur. Chroni przed upałem w lecie i chłodem w zimie. Wybierając inną pościel, zwróć uwagę na jej doskonałe właściwości izolacyjne.

 

Pościel - Co wybrać dla kogoś, kto jest podatny na przeziębienia? 

Na rynku dostępnych jest wiele kompletów pościeli z różnych materiałów. Pamiętaj o podstawowych zasadach przy wyborze. Nie potrzebujesz niczego ciepłego. Potrzebujesz czegoś, co pozwala ciału oddychać i dobrze zarządza wilgocią. Dotyczy to różnych rodzajów bawełny, takich jak jedwab, len, flanela, tkanina frotte, tkanina waflowa, znana jako splot waflowy, i prawie wszystkie tkaniny z włókien naturalnych. Masz zatem bardzo szeroki wybór w zależności od kryteriów estetycznych i ceny. 

 

Czy mogę się przeziębić w swoim pokoju? 

Czy wiesz, że można się przeziębić po prostu śpiąc, a nie dlatego, że w pokoju jest zimno? Dzieje się tak dlatego, że naturalna skłonność biologiczna, czyli upał, powoduje, że człowiek obficie się poci, a organizm produkuje dużo wody, która po prostu gromadzi się w pościeli. Dobrze jest, jeśli ściółka dobrze wchłania i odparowuje wilgoć. A co jeśli nie? W takim przypadku pościel po prostu moknie, a po ostygnięciu jest lodowata i nieprzyjemna w dotyku. Budzisz się podrzucając i obracając, próbując znaleźć wygodną pozycję do zasypiania, a jeśli się nie obudzisz, możesz po prostu mieć przeziębienie.

 

Proste rozwiązanie

Jeśli często łapiesz przeziębienia, prawdopodobnie bierzesz chłodny prysznic, zastanawiając się, czy potrzebujesz kolejnej pary butów, kolejnego płaszcza lub ciepłego swetra. Bardzo prawdopodobne, że potrzebujesz tylko kolejnego arkusza i wtedy wszystkie przeziębienia i wszystkie problemy zostaną rozwiązane.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.