Darmowa dostawa od 500 zł

Jak prać, suszyć i pielęgnować lnianą pościel? Sprawdź nasze wskazówki!

2022 10 19

Jeśli chodzi o naturalne materiały pościelowe, len jest trudny do pobicia. Wykonane z włókna lnianego, niezwykle wytrzymałe, ale niezaprzeczalnie miękkie tkaniny są oddychające, przytulne i sezonowe, zapewniając ciepło zimą i chłód latem. Z każdym praniem staje się też bardziej miękka, wygodna i ogólnie lepsza.

Łatwo zrozumieć, dlaczego ludzie kochają tę tkaninę. Ponieważ jednak jest on nieco droższy niż inne materiały, wiele osób pyta: "Czy lniane prześcieradła wytrzymują dłużej niż inne?". Krótka odpowiedź brzmi: tak, pościel lniana jest niezwykle trwała, często wytrzymuje dekadę lub dłużej. Długą odpowiedzią jest to, że właściwa pielęgnacja jest niezbędna do zachowania integralności i cichej elegancji tego ukochanego materiału.

Pościel Savashome jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas dbania o tkaninę. Jeśli chcesz zainwestować w materiał, który jest łatwy do schłodzenia i szeroko pielęgnowany, lub jeśli chcesz chronić swoją istniejącą pościel, jesteś we właściwym miejscu. Oto jak prawidłowo prać pościel, a także jak suszyć, prać, usuwać plamy i przechowywać pościel.

Gdzie kupić najlepszą pościel

Dzięki dobremu zrozumieniu, jak prać pościel, możesz bez obaw kupić nowy zestaw. Jeśli będziesz traktować swoją pościel z należytą starannością, będziesz mógł cieszyć się wygodną, przytulną i coraz bardziej miękką przestrzenią do spania przez wiele lat. Lekkie i przewiewne lniane prześcieradła, poszewki na poduszki i poszwy na kołdry Savashome są wykonane w 100% z europejskiego lnu.

Czy jesteś gotowy doświadczyć niezrównanej tekstury lnianej pościeli? Kup zestaw pościeli Savashome już dziś lub zamów próbkę materiału, aby doświadczyć wyjątkowej, wysokiej jakości tkaniny przed zakupem.

 

Jak prać pościel w pralce?

Pościel może być tkaniną z wyższej półki, ale nie oznacza to, że jest trudna w pielęgnacji. Można ją czyścić w domu w zwykłej pralce. Oto podstawowe kroki:

 • Włóż lniane prześcieradła do pralki, same lub z podobnymi kolorowymi tkaninami.
 • Dodaj około ćwierć filiżanki łagodnego mydła do prania. Ustaw cykl prania na delikatny i wybierz tryb ciepłej wody.
 • Rozpocznij cykl prania.

Najlepsze praktyki prania bielizny pościelowej w pralce

Częścią atrakcyjności lnu jest jego prostota, a czyszczenie tego naturalnego materiału jest również bardzo łatwe. Mając to na uwadze, poniższe wskazówki pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać pościel.

 • Przed rozpoczęciem prania przeczytaj uważnie instrukcje (na metce, opakowaniu lub w opisie produktu na stronie internetowej).
 • Aby chronić naturalne włókna, używaj łagodnego lub "delikatnego" cyklu prania.
 • Wybierz tryb ciepłej wody. Jeśli obawiasz się skurczenia, możesz użyć zimnej wody, ale zawsze unikaj gorącej wody.
 • Wybierz łagodny detergent w płynie przeznaczony specjalnie do prania delikatnych tkanin.
 • Unikaj mydeł zawierających rozjaśniacze optyczne i inne ostre chemiczne środki czyszczące, ponieważ mogą one osłabić i odbarwić tkaninę.
 • Jeśli to możliwe, wybierz najwyższy poziom wody, aby tkaniny mogły swobodnie poruszać się w bębnie.
 • Oszczędnie używaj skoncentrowanego mydła do prania. Zwykle wystarcza ćwierć filiżanki, zwłaszcza w przypadku pralki o wysokiej wydajności.
 • Pościel należy prać oddzielnie lub z pościelą w podobnym kolorze. Ponadto należy mieszać pościel tylko z rzeczami o podobnej wadze, takimi jak lekka odzież.
 • Rozważ napełnienie pralki wodą i dodanie detergentu przed umieszczeniem pościeli w bębnie. Pozwoli to na całkowite rozpuszczenie detergentu i zapobiegnie powstawaniu plam.
 • Najlepiej jest użyć małego lub średniego opakowania, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować splątanie prześcieradeł, zniekształcając materiał i wpływając na skuteczność prania.
 • Jeśli pierzesz pościel z innymi rzeczami, upewnij się, że nie mają one haczyków lub zamków błyskawicznych, które mogą zahaczyć o materiał.

Pościel jest naturalnie antybakteryjna, tzn. nie jest siedliskiem bakterii ani pleśni. Jak widać, czyszczenie tej łatwej w pielęgnacji tkaniny nie wymaga wiele uwagi.

Czy len kurczy się podczas prania?

Podobnie jak bawełna, pościel może kurczyć się podczas prania. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w jakiej temperaturze prać pościel i jak ją suszyć, aby prawidłowo przylegała do materaca i poduszek.

Dowiedz się więcej z naszego przewodnika "Jak chronić pościel przed kurczeniem się?

Czy powinienem prać pościel w zimnej czy gorącej wodzie?

Odpowiednia temperatura do prania pościeli nie jest ani gorąca, ani zimna. Najlepsza jest letnia woda (od 10 do 15°C). Taka temperatura jest wystarczająca do usunięcia bakterii i rozpuszczenia olejków eterycznych i innych pozostałości, ale nie jest tak wysoka, aby powodować niszczenie włókien lub kurczenie się tkaniny.


Jak prać ręcznie pościel lnianą

Jedną z zalet lnu jest to, że można go prać w pralce. Jeśli jednak wolisz prać ręcznie, możesz zastosować te same najlepsze praktyki, które opisano powyżej, tj. temperaturę wody i rodzaj detergentu.

 • Najpierw napełnij zlew lub wannę ciepłą wodą.
 • Dodaj niewielką ilość detergentu i pozwól mu się rozpuścić.
 • Opuść prześcieradła do wody z mydłem, aż będą całkowicie zanurzone. 
 • Delikatnie mieszaj tkaninę rękami przez kilka minut, unikając jej skręcania lub owijania.
 • Wyjmij prześcieradła, a następnie wysusz i wypierz.
 • Dodaj ciepłą wodę i ponownie zanurz prześcieradła.
 • Masuj tkaninę w czystej wodzie, aż mydło zostanie usunięte. Powtórz ten krok, jeśli to konieczne, aby pozbyć się całego mydła.

Całkowicie naturalne mydło do prania może być używane zarówno w pralce, jak i ręcznie. Oprócz letniej wody i łagodnego mydła w płynie, upewnij się, że detergent został całkowicie wypłukany z tkaniny przed jej wysuszeniem.

 

Jak suszyć pościel

Teraz, gdy wiesz już, jak prać pościel, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo ją suszyć. Czy można suszyć pościel w suszarce bębnowej? Pościel wymagająca niewielkiej konserwacji może być suszona w suszarce bębnowej na niskiej temperaturze. Jednak wiele osób woli suszyć pościel na powietrzu częściowo, jeśli nie całkowicie.

Suszenie na powietrzu pomaga chronić pościel i utrzymuje długoterminową trwałość tkaniny. Jeśli nie masz czasu, możesz powiesić pościel zaraz po wyjęciu z pralki i pozwolić jej całkowicie wyschnąć na powietrzu. Ponieważ jednak suszenie na powietrzu może spowodować lekkie usztywnienie lnu, warto rozważyć metodę mieszaną.

 • Po zakończeniu cyklu prania wyjmij pościel i umieść ją w suszarce bębnowej wraz z kulkami do suszenia wełny.
 • Uruchom suszarkę na niskim ustawieniu temperatury przez 15 minut.
 • Wyjmij pościel z suszarki bębnowej, gdy jest jeszcze lekko wilgotna.
 • Jeśli pozwalają na to warunki pogodowe, rozwieś ją w pomieszczeniu lub na zewnątrz na sznurku do bielizny i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Należy pamiętać, że pościel lniana schnie nieco szybciej niż pościel bawełniana. Na początku możesz suszyć w suszarce bębnowej przez zaledwie osiem minut, aby sprawdzić, jak schnie Twoja pościel, a następnie dodać kilka minut, jeśli to konieczne. Należy również uważać na miejsce wieszania i używać spinaczy do bielizny, aby uniknąć marszczenia lub gniecenia tkaniny. Wreszcie, ponieważ słońce może wybielać pranie, najlepiej jest trzymać pościel w cieniu podczas suszenia na zewnątrz.

 

Konserwacja i czyszczenie bielizny

Teraz, gdy znasz już podstawowe zasady czyszczenia bielizny, możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat jej pielęgnacji. Oto, co powinieneś wiedzieć o zapobieganiu przebarwieniom, usuwaniu plam, prasowaniu i prawidłowym przechowywaniu.

Co powoduje przebarwienia pościeli?

Istnieje kilka czynników, które mogą zmienić kolor pościeli. Po pierwsze, wybielacze i ostre detergenty mogą pozostawiać ślady na tkaninach, w tym na barwionej i niebarwionej pościeli, która ma naturalny białawy kolor. Dlatego najlepiej jest używać łagodnych detergentów. Wybielacze niechlorowe (lub bezpieczne dla kolorów) mogą być odpowiednie do prania pościeli, ale najlepiej ich unikać, jeśli obawiasz się odbarwień. 

Jak usunąć plamy z pościeli

Najlepiej jest czyścić poplamioną pościel, gdy plamy są jeszcze świeże, więc gdy tylko zauważysz odbarwienie, wrzuć pościel do pralki. Można jednak wyczyścić plamy, posypując je sodą oczyszczoną i kilkoma kroplami destylowanego białego octu przed rozpoczęciem cyklu prania.

Zamiast szorować, delikatnie przetrzyj plamę czystą szmatką, aż będzie wyglądać na czystą, a następnie wypierz pościel jak zwykle. W przypadku większych plam można również spróbować dodać do prania około filiżanki białego octu i kilka łyżek wodorowęglanu sody, wraz ze zwykłą ilością mydła do prania.

 

Jak prasować lnianą pościel

Lniana pościel nie musi być prasowana. Z natury przyziemny materiał ma zrelaksowany, żywy wygląd i spłaszczy się po pościeleniu łóżka. Ponadto pościel raczej nie gniecie się, gdy jest lekko wilgotna, więc możesz spróbować położyć się do łóżka tuż przed całkowitym wyschnięciem. Jeśli jednak chcesz użyć żelazka, upewnij się, że ustawiłeś najniższą temperaturę.


Jak przechowywać lnianą pościel

Wiedza o tym, jak prać i suszyć pościel, to tylko połowa dbania o materiał i upewnienia się, że będzie on służył tak długo, jak to możliwe. Najlepszym sposobem na przechowywanie pościeli jest worek na pościel, niezależnie od tego, czy używasz tego, w którym została dostarczona, czy też kupujesz nowy worek ochronny. Worek z tkaniny zatrzyma roztocza kurzu, a jednocześnie ochroni tkaninę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które mogą powodować blaknięcie. Ponadto przechowuj pościel w suchym, chłodnym miejscu - łazienki, pralnie i inne pomieszczenia podatne na wilgoć nie są zalecane.

Ponadto staraj się przechowywać pościel tam, gdzie jest wystarczająca wentylacja. Należy unikać plastikowych pudełek do przechowywania, ponieważ zatrzymują one wilgoć i mogą powodować pleśń.

 

Gdzie kupić najlepszą pościel

Dzięki dobremu zrozumieniu, jak prać pościel, możesz bez obaw kupić nowy zestaw. Jeśli będziesz traktować swoją pościel z należytą starannością, będziesz mógł cieszyć się wygodną, przytulną i coraz bardziej miękką przestrzenią do spania przez wiele lat. Lekkie i przewiewne lniane prześcieradła, poszewki na poduszki i poszwy na kołdry Savashome są wykonane w 100% z europejskiego lnu.

Czy jesteś gotowy doświadczyć niezrównanej tekstury lnianej pościeli? Kup zestaw pościeli Savashome już dziś lub zamów próbkę materiału, aby doświadczyć wyjątkowej, wysokiej jakości tkaniny przed zakupem.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.