Darmowa dostawa od 500 zł

Pielęgnacja lnianej pościeli

2022 06 13

Len jest bardzo lubianą i cenioną tkaniną, która jest nie tylko łatwa w pielęgnacji, ale także chroni przed promieniami UV - posiada naturalny filtr. Len jest materiałem wybieranym do wielu produktów tekstylnych. Len jest szczególnie ceniony w przypadku pościeli, ponieważ dobrze przylega do ciała i zapewnia chłód nawet w bardzo gorące letnie noce. Przy odpowiedniej pielęgnacji, jakość i wyjątkowe właściwości lnu utrzymują się przez wiele lat, a nawet stają się bardziej miękkie z każdym praniem. I choć wiele osób uważa, że len szybko się gniecie, a jego pielęgnacja jest prawdziwym obowiązkiem, przestrzeganie kilku zasad sprawia, że jest to znacznie łatwiejsze niż się wydaje.

Jak prać lnianą pościel
W przypadku zakupu lnianej pościeli zaleca się jej wypranie przed pierwszym użyciem. W takim przypadku pościel lniana powinna być prana samodzielnie, bez żadnych innych ubrań lub tekstyliów. Piorąc pościel po raz pierwszy, niezależnie od koloru tkaniny, należy prać ją w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza i nie stosować detergentów wybielających. 

Lnianą pościel należy wywrócić na lewą stronę, zarówno po raz pierwszy, jak i później. Podczas prania należy używać łagodnych detergentów lub mydeł i unikać wybielaczy i czyszczenia na sucho, które mogą uszkodzić naturalne włókna i odbarwić kolor. Podczas prania lnianej pościeli po raz pierwszy można używać razem innych ubrań lub tkanin, o ile są one w podobnych kolorach. 

Len jest mocną tkaniną, więc nie tylko dobrze radzi sobie z wieloma cyklami prania, ale także mięknie z każdym kolejnym. W przeciwieństwie do wielu innych tkanin, len zyskuje na odpowiednim praniu, a nawet staje się jaśniejszy lub bielszy z każdym cyklem, w zależności od odcienia pościeli. 

Len jest tkaniną, która bardzo dobrze wchłania wilgoć, dlatego pościel lnianą należy prać w opróżnionej pralce, aby tkanina mogła wchłonąć wodę. Pościel można prać ręcznie lub w pralce - ważne jest tylko, aby wybrać program odpowiedni dla tkaniny. Najbezpieczniejszą temperaturą do prania pościeli lnianej jest około 40 stopni, ale lżejsze produkty można prać w wyższych temperaturach, takich jak 60 lub 95 stopni, ale należy pamiętać, że len może skurczyć się o 4 do 7 procent podczas prania, więc najlepiej postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji na produkcie.

Zaleca się zmianę i pranie pościeli raz na dwa tygodnie, aby utrzymać czystość i higienę w sypialni. Pomoże to stworzyć trwałe uczucie świeżości i pozbyć się wszelkich bakterii.

 

Jak prasować i suszyć len
Chociaż len jest mocną tkaniną, schnie dość szybko. Jeśli jednak nie jest suszony prawidłowo, ma tendencję do marszczenia się. Aby tego uniknąć, lnu nie należy wykręcać przed suszeniem, ponieważ zapobiegnie to niechcianym zmarszczkom, które trzeba później wyprasować. Podobnie jak inne naturalne tkaniny, len najlepiej suszyć na zewnątrz, ale nie należy pozostawiać go do wyschnięcia w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to spowodować żółknięcie lub inne przebarwienia i może być nierówne, co spowoduje uszkodzenie tkaniny. 

Lnianą pościel można również suszyć w suszarce bębnowej, ale należy zachować ostrożność przy wyborze programu - pościel jest delikatna w niższej temperaturze. Ponadto, niezależnie od tego, czy suszysz w suszarce bębnowej, na zewnątrz czy w domu, pościel nie powinna być pozostawiona do wyschnięcia, a proces powinien być uważnie monitorowany, ponieważ tkanina dość szybko odparowuje wilgoć.

W razie potrzeby pościel można prasować żelazkiem, ale należy to robić, odwracając ją na lewą stronę. Wysoka temperatura powierzchni żelazka może powodować błyszczące plamy na tkaninie. Pościel jest jednak tkaniną, która wygląda całkiem estetycznie i atrakcyjnie bez prasowania. A jeśli kupiliśmy komplet pościeli wykonany z pogniecionego materiału, prasowanie tylko go zniszczy i w ogóle nie powinno mieć miejsca.

Naturalna, przyjemna dla skóry, doskonale wchłaniająca wilgoć i wytrzymała, lniana pościel to właściwy wybór przez cały rok, szczególnie latem, gdy chcemy się ochłodzić. Jej subtelny design i elegancja mogą stać się wyrazistym akcentem sypialni, a łatwość pielęgnacji sprawia, że jest to trwały materiał, którym można cieszyć się przez lata.

Gdzie kupić lnianą pościel
Tutaj znajdziesz pościel lnianą: https://www.savashome.pl/komplety-poscieli/posciel-lniana

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.