Darmowa dostawa od 500 zł

Niespokojny sen dzieci

2022 10 10

Sen dzieci jest bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich zdrowy rozwój i dobre samopoczucie. Niemniej jednak, wielu rodziców boryka się z problemem niespokojnego snu swoich dzieci, które nie zapewniają im głębokiego i odświeżającego odpoczynku. Niespokojny sen może mieć wiele przyczyn, a jedną z nich może być nieodpowiednia pościel. Na tym blogu zbadamy przyczyny niespokojnego snu u dzieci i znaczenie wyboru odpowiedniej pościeli, aby poprawić jakość snu dziecka.

Sen jest ważny dla dzieci w każdym wieku. Przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecko może spędzić do 15 godzin w łóżeczku. Wraz z wiekiem ilość snu spada, ale w wieku 12 lat nadal wynosi 9 godzin. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko lub niemowlę jest niespokojne, najpierw przyjrzyj się pościeli. Wybór odpowiedniej pościeli jest ważniejszy niż mogłoby się wydawać. Co więc możesz zrobić, aby pomóc swoim dzieciom dobrze się wyspać?

1. Powody, dla których dzieci śpią niespokojnie:

(a) Nieregularne harmonogramy snu: Niespójne i niestabilne rutyny przed snem mogą zakłócać cykl snu dziecka i powodować niepokój podczas snu.

b) Stres i niepokój: Nawet dzieci mogą doświadczać stresu i niepokoju, co może mieć wpływ na jakość snu.

c) Niewygoda: Niewygodna pościel lub poduszki mogą zakłócać sen dziecka i powodować dyskomfort fizyczny.

d) Alergie i podrażnienia: niewłaściwie dobrana pościel może powodować reakcje alergiczne i podrażnienia skóry.

e) Nieodpowiednie czynniki środowiskowe: niewystarczające ciepło, światło lub hałas w sypialni mogą zakłócać sen dziecka.

 

2. Dlaczego odpowiednia pościel jest ważna dla dobrego snu dzieci?

Odpowiednia pościel jest bardzo ważna dla dobrego snu dzieci, ponieważ może wpływać na komfort i jakość snu. Najważniejsze powody, dla których odpowiednia pościel jest ważna:

(a) Komfort: Miękka i wygodna pościel sprawia, że dziecko czuje się komfortowo podczas snu, pomaga mu szybciej zasnąć i spać spokojniej.

b) Zdrowie: Hipoalergiczne i naturalne materiały w pościeli mogą zmniejszyć ryzyko alergii i podrażnień skóry, szczególnie u dzieci o wrażliwej skórze.

c) Temperatura: Odpowiednio dobrana pościel może pomóc w utrzymaniu właściwej temperatury w sypialni, aby zapobiec przegrzaniu lub niedogrzaniu podczas snu.

d) Wsparcie: Ergonomiczne poduszki i pościel mogą utrzymać pozycję leżącą dziecka i zapobiec fizycznemu dyskomfortowi.

 

3. Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej pościeli:

a) Naturalne materiały: przy wyborze pościeli ważne jest, aby wybierać naturalne materiały, takie jak 100% bawełna lub bambus, aby zmniejszyć ryzyko alergii i podrażnień.

b) Hipoalergiczna: Wybierz hipoalergiczną pościel, aby zmniejszyć ryzyko przedostania się alergenów i roztoczy do pościeli.

c) Ergonomiczna poduszka: Wybierz poduszkę, która jest odpowiednia dla wieku i potrzeb snu dziecka oraz zapewnia odpowiednie podparcie głowy i szyi.

d) Odpowiedni rozmiar: Sprawdź, czy rozmiar pościeli pasuje do łóżka dziecka, aby zapewnić dobre dopasowanie.

e) Ubrania w sypialni: Wybierając pościel, ważne jest, aby upewnić się, że dziecko ma odpowiednie ubrania, aby zapobiec jego wychłodzeniu lub przegrzaniu podczas snu.

 

Stwórz wspierające środowisko snu:
Oprócz wyboru odpowiedniej pościeli, ważne jest również stworzenie dziecku wspierającego środowiska snu. Utrzymuj sypialnię w chłodnym, ciemnym i cichym miejscu, używaj lampek nocnych, jeśli dziecko boi się ciemności, i upewnij się, że sypialnia jest utrzymywana w czystości i porządku.

Miękka pościel dla dzieci

Wszystkie małe dzieci uwielbiają miękkość i delikatność, a jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt. Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej, co czyni ją bardziej podatną na różnego rodzaju podrażnienia, reakcje alergiczne czy infekcje. Dlatego ważne jest, aby pościel wybrana dla dziecka była miękka i pozostała miękka po wielu praniach. Aby uniknąć reakcji alergicznych i szorstkich powierzchni, najlepiej wybrać pościel wykonaną z naturalnych włókien. Dzięki temu dziecko będzie czuło się komfortowo, łatwo zasypiało i nie odczuwało mdłości ani podrażnień. Zwróć też uwagę na sposób ułożenia pościeli. Nie powinno być żadnych guzików, widocznych zamków błyskawicznych ani innych ostrych lub twardych części.

Bawełna, satyna i flanela są idealne i pozostaną miękkie po praniu. Jeśli jednak zależy Ci na miękkiej i delikatnej pościeli, nie pierz jej w zbyt wysokiej temperaturze. Pranie w temperaturze 40 stopni jest wystarczające. Prasuj pościel dziecka, aby usunąć zarazki. Prasowanie nadaje tkaninie dodatkową gładkość.

 

Naturalna pościel

Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności u dzieci jest przegrzanie. Dorośli potrafią dobrze regulować temperaturę swojego ciała, ale dzieci nie. Z tego powodu dla małych dzieci zalecana jest tylko naturalna pościel, ponieważ jest oddychająca, dobrze wchłania wilgoć i zapobiega uczuciu "zimnego potu" podczas snu.

Dzieci dużo się poruszają podczas snu, więc naturalna pościel jest najlepszym wyborem, ponieważ zapobiega przegrzaniu i przeziębieniu. Szczególnie odpowiednie są różne tkaniny bawełniane i lniane. Taka pościel szybko budzi dziecko, ponieważ tkaniny syntetyczne są słabo oddychające i izolują ciało.

 

Pościel do łóżeczka w rozmiarach 

Może się to wydawać drobnostką, ale nie bez powodu istnieje kilka standardów rozmiarów pościeli dziecięcej. Przykładowo, pościel dla najmniejszych dzieci ma wymiary 100 x 130 cm, a dla nieco starszych dzieci i nastolatków 90 x 200 cm. Dzieci dużo się poruszają podczas snu, więc ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Duża pościel może ograniczać ruchy, być ciężka, fałdować się lub zsuwać z krawędzi łóżka. Wszystkie te czynniki prowadzą do tego samego rezultatu - budzenia się.

Odpowiedni rozmiar lekkiej pościeli pomaga dziecku lepiej spać. Jeśli nie masz pewności co do ciepła koca, możesz dodać poszewkę na poduszkę.

 

Prześcieradło dla dzieci - z gumką

Można znaleźć wiele różnych prześcieradeł dla dzieci, ale jednym z najlepszych wyborów dla dzieci są prześcieradła z gumką. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko szybko zasypia, czy lubi wskakiwać do łóżka po przebudzeniu rano, prześcieradło z gumką zawsze pozostanie na swoim miejscu. Bardzo wygodne i praktyczne.

Co więcej, gumowe prześcieradło jest miękkie, a nawet zapewnia amortyzowaną podstawę, dzięki czemu dzieci mogą spać spokojniej i rzadziej przewracają się na jedną lub drugą część ciała. Kiedy pościel się marszczy, zwłaszcza jeśli zbyt długo pozostawiamy łóżko w pozycji pionowej, w końcu poczujemy się niekomfortowo. Nie pamiętamy tych doznań po przebudzeniu, ale są one bardzo szkodliwe dla ogólnej jakości snu i odpoczynku.

Wniosek: Niespokojny sen u dzieci może być wynikiem wielu czynników, a odpowiednia pościel może znacznie poprawić jakość snu. Wybór odpowiedniej pościeli, takiej jak naturalne materiały, hipoalergiczne opcje i ergonomiczne poduszki, może pomóc zapewnić dziecku komfort, zdrowe środowisko snu i dobry nocny odpoczynek. Ważne jest również stworzenie wspierającego środowiska snu, aby dziecko mogło spać spokojnie i bez żadnych zakłóceń. Dzięki odpowiedniej kombinacji wyboru pościeli i właściwego środowiska snu, możesz pomóc dziecku uzyskać najlepszy sen, jakiego potrzebuje dla zdrowego rozwoju i dobrego samopoczucia.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.