Darmowa dostawa od 500 zł

Niespokojny sen u dzieci

2022 10 10

Niespokojny sen u dzieci

Sen jest ważny dla maluchów w każdym wieku. Do pierwszego roku życia niemowlęta spędzają w swoim łóżeczku nawet 16 godzin. Sen zmniejsza się z wiekiem, ale w wieku 12 lat osiąga jeszcze 9 godzin. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko lub niemowlę jest niespokojne, przyjrzyj się najpierw pościeli. Wybór odpowiedniej pościeli jest ważniejszy niż mogłoby się wydawać. Co więc możesz zrobić, aby pomóc swoim dzieciom dobrze się wyspać?

 

Naturalna pościel

Jedną z najczęstszych przyczyn bezsenności u dzieci jest przegrzanie. Dorośli są dobrzy w regulowaniu temperatury swojego ciała, ale dzieci nie. Z tych powodów zaleca się stosowanie u małych dzieci wyłącznie naturalnej pościeli, ponieważ jest ona oddychająca, dobrze wchłania wilgoć i zapobiega uczuciu "zimnego potu" podczas snu.

Dzieci dużo się ruszają podczas snu, dlatego naturalna pościel jest najlepszym wyborem, ponieważ zapobiega przegrzaniu i wyziębieniu organizmu. Szczególnie polecane są różne tkaniny bawełniane i lniane. Taka pościel szybko budzi dziecko, ponieważ tkaniny syntetyczne słabo oddychają i izolują ciało.

 

Puszysta pościel dla dzieci

Wszystkie małe dzieci lubią miękkość i delikatność, a w przypadku niemowląt jest to szczególnie ważne. Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza od skóry dorosłego, przez co jest bardziej podatna na różne podrażnienia, reakcje alergiczne czy infekcje. Dlatego ważne jest, aby pościel wybrana dla dziecka była miękka i pozostała miękka po wielu praniach. Aby uniknąć reakcji alergicznych i szorstkich powierzchni, najlepiej wybrać pościel z naturalnych włókien. Dzięki temu dziecko będzie czuło się komfortowo, łatwo zasypiało i nie odczuwało mdłości czy rozdrażnienia. Zwróć też uwagę na to, jak ułożona jest pościel. Nie powinno być guzików, widocznych zamków błyskawicznych ani innych ostrych lub twardych elementów.

Idealne są bawełna, satyna i flanela, które po praniu pozostaną miękkie. Jeśli jednak zależy nam na miękkiej i delikatnej pościeli, nie należy prać w zbyt wysokiej temperaturze. Pranie w temperaturze 40 stopni jest wystarczające. Prasuj pościel dziecka, aby usunąć zarazki. Prasowanie nadaje tkaninie dodatkową gładką powierzchnię.

 

Pościel do łóżeczka 

Może się wydawać, że to drobiazg, ale nie bez powodu istnieje kilka standardów rozmiarowych dla pościeli dziecięcej. Na przykład pościel dla najmniejszych dzieci ma wymiary 100 x 130 cm, natomiast pościel dla nieco starszych dzieci i nastolatków ma wymiary 90 x 200 cm. Dzieci dużo się ruszają podczas snu, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Duża pościel może ograniczać ruchy, stawać się ciężka, fałdować się lub zsuwać z krawędzi łóżka. Wszystkie te czynniki prowadzą zwykle do tego samego rezultatu - przebudzenia.

Odpowiedni rozmiar lekkiej pościeli pomaga dziecku lepiej spać. Jeśli nie jesteś pewna ciepła koca, możesz dodać poszewkę na poduszkę. 

 

Prześcieradło dla dzieci - z gumką

Możesz znaleźć różne prześcieradła dla dzieci, ale jednym z najlepszych wyborów dla dzieci jest dopasowane prześcieradło z gumą. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko szybko zasypia, czy lubi wskakiwać do łóżka po przebudzeniu rano, prześcieradło z gumką zawsze pozostanie na swoim miejscu. Bardzo wygodne i praktyczne.

Ponadto prześcieradła z gumką są miękkie (jeśli zdecydujemy się na bawełnianą tkaninę), a nawet zapewniają podparcie, dzięki czemu dzieci mogą spać spokojniej i rzadziej leżą na własnych częściach ciała. Kiedy Twoja pościel się marszczy, zwłaszcza jeśli zbyt długo pozostawiasz łóżko w pozycji pionowej, w końcu poczujesz się niekomfortowo. Nie pamiętamy tych doznań po przebudzeniu, ale są one bardzo szkodliwe dla ogólnej jakości snu i odpoczynku.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.