Darmowa dostawa od 500 zł

Miego svarba sveikatai

2021 10 27

Sen i zdrowie

Sen jest niezbędnym stanem dla każdego żywego organizmu i główną formą biernego odpoczynku. Jest tak samo niezbędny dla ludzkiego organizmu jak jedzenie, powietrze i woda.

Sen jest szczególnie ważny i niezbędny dla dzieci, ponieważ hormon wzrostu kortyzol, znany również jako eliksir młodości, jest uwalniany tylko w tym czasie. Podczas snu organizm wytwarza około 70% dziennej dawki hormonu wzrostu.


Współczesne tempo życia i stresująca natura życia wielu ludzi w dzisiejszych czasach oznacza, że jest coraz mniej czasu na normalny i pełny odpoczynek i sen. Powszechnie wiadomo, że dorośli potrzebują co najmniej 8 godzin snu. Jednak większość ludzi nie śpi wystarczająco dużo. Mniej niż 7 godzin. Jeśli trwa to dłużej niż miesiąc, pojawia się bezsenność, pogarsza się pamięć i pojawiają się pierwsze nieprzyjemne oznaki starzenia (zmarszczki i cienie pod oczami, skóra przestaje świecić). 


Należy pamiętać, że tylko pełny i dobry sen przynosi określone korzyści zdrowotne. Jakość naszego snu determinuje nasze relacje z bliskimi, naszą wydajność w pracy, nasze szczęście, nasze zdrowie, nasz nastrój i nasze bezpieczeństwo. Po zaśnięciu wszystkie funkcje organizmu są wykonywane wydajniej niż podczas długotrwałego czuwania. Naukowcy odkryli, że nie tylko zbyt mała, ale także zbyt duża ilość snu może mieć negatywny wpływ zarówno na funkcjonowanie fizyczne, jak i psychiczne, prowadząc do problemów z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenia, zwiększonego niepokoju, drażliwości i rozdrażnienia.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen ma wiele skutków dla organizmu - od zdrowia emocjonalnego po sprawność fizyczną. Sen zapewnia odpoczynek i poprawia funkcjonowanie wielu funkcji organizmu. Nie odczujesz tego bezpośrednio, ale twoje ogólne zdrowie będzie znacznie lepsze, będziesz mieć więcej energii i poczujesz się lepiej. Szacuje się jednak, że aż 40% dorosłych cierpi na niedobór snu. Jest to szczególnie powszechne wśród osób pracujących w stresujących zawodach. Ponadto nawet 20% dorosłych cierpi na bezsenność. 


Jeśli jesteś jedną z tych grup, natychmiast poszukaj rozwiązań. Bez wyeliminowania pierwotnych przyczyn niedoboru snu i bezsenności, zaburzenia cyklu snu mogą z czasem stać się trwałe.

Jak zapewnić sobie dobrą jakość snu?

Po pierwsze, dobry sen to przede wszystkim rutyna. Wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze każdego dnia pomoże ci uzyskać bardziej wydajny i jakościowy sen. Nie próbuj więc nadrobić straconego snu podczas ciężkiego tygodnia pracy, zostając do południa w weekend. Zaburzy to równowagę organizmu i sprawi, że poniedziałek będzie niespokojny, pozbawiony energii i koncentracji.


Kolejnym ważnym aspektem jest środowisko, w którym śpimy. Pomieszczenie nie powinno być ani zbyt zimne, ani zbyt gorące. Najlepsza temperatura do spania to 16-18 stopni.

Nadaj priorytet jakości snu 

Oceń swój sen. Jak długo śpisz, jaki jest twój wzorzec snu, czy zmienia się on w weekendy, o której godzinie jesz kolację, co robisz przed pójściem spać itp. Znajomość odpowiedzi na te pytania może pomóc lepiej zrozumieć siebie i zmiany w cyklu snu.


Zacznij powoli. Po pierwsze, upewnij się, że twoje łóżko jest wygodne i wybierz odpowiednią pościel. Najlepiej wybrać pościel wykonaną z naturalnych włókien i lekkie, oddychające koce. Dopasuj poduszkę do swoich potrzeb. Powinna ona wygodnie podpierać głowę, szyję i ramiona. Komfort jest kluczem do dobrego snu.

Wybierz relaksującą aktywność przed snem, unikaj telewizji, książki lub ciepłego napoju, takiego jak herbata lub gorąca czekolada. Unikaj jedzenia przed snem, ponieważ organizm potrzebuje średnio 3-4 godzin na strawienie pokarmu. Jest to czas pomiędzy kolacją a snem. Pikantne lub wysokokaloryczne potrawy nie są zalecane na kolację, ponieważ mogą powodować problemy trawienne, które mogą zakłócać sen. 


Stwórz wygodne i bezpieczne środowisko snu. Sypialnia powinna mieć wystarczająco dużo miejsca i dobrą wentylację. Zawsze wietrz pokój przed pójściem spać - jakość powietrza jest ważna dla dobrego snu. Ponadto wybieraj ekologiczne, naturalne materiały zarówno na meble do sypialni, jak i na pościel. Są to zdrowsze, przyjazne dla ciała tkaniny, które nie powodują podrażnień i są oddychające.

Wysokiej jakości pościel zapewniająca spokojny sen

Ufamy naszemu ciału jako najlepszemu przewodnikowi w poszukiwaniu rozwiązań zapewniających dobry i komfortowy sen. Nie myślimy o tym zbyt wiele, ale wszyscy pamiętamy, jak wygodna była nasza ulubiona pościel i jak wygodne były nasze stare poduszki. 


Pościel jest bardzo ważna, ponieważ ma bezpośredni kontakt ze skórą. Wybieraj pościel wykonaną z naturalnych materiałów, które są miękkie i delikatne. Wypróbowanie różnych rodzajów pościeli może pomóc Ci wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Zarówno len, jak i flanela są idealne do komfortowego snu. A może podoba Ci się reklamowana pościel satynowa. Wybór jest naprawdę ogromny.


Jeśli chodzi o prześcieradło, to jest ono ważniejsze niż się wydaje. Popularne prześcieradło z gumką jest niezwykle wygodne w noszeniu. Dobrze się układa i wytrzymuje nawet po wielu użyciach. Jeśli trudno ci zasnąć, nieuchronnie rzucasz się i obracasz. Wręcz przeciwnie, spanie na płaskiej powierzchni sprawi, że poczujesz się spokojniej i wygodniej oraz pomoże ci szybciej zasnąć. 


Należy również wziąć pod uwagę poduszki i koce oraz indywidualne potrzeby. Niektórzy ludzie lubią ciepło i trzymają głowę wysoko, podczas gdy inni cenią sobie swobodę ruchów i wolą spać jak na chmurach. Przede wszystkim należy wybrać oddychającą pościel, aby uniknąć przegrzania. Wybierając produkty wysokiej jakości, stworzysz idealne środowisko do spania, aby dobrze się wyspać.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.