Tekstylia domowe dla skóry wrażliwej

Wrażliwa skóra to dość powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Niewyjaśnione swędzenie, dyskomfort, podrażnienie. Nie wszystkie tkaniny są odpowiednie dla wrażliwej skóry, więc tkaniny powinny być brane pod uwagę przy wyborze i dekorowaniu domu. Oto kilka wskazówek, jak wybrać pościel, ręczniki i inne domowe tekstylia odpowiednie dla wrażliwej skóry.


Tekstylia domowe dla skóry wrażliwej

Czy tkanina to właściwa tkanina? O ile nie masz wrażliwej skóry lub reakcji alergicznej, tkanina to po prostu tkanina. Jednak dla wielu osób życie nie jest takie proste, a wybór niewłaściwej tkaniny może być frustrujący. Twoja skóra cierpi jeszcze bardziej, gdy pomyślisz o tym, jak to wpływa na Twoją skórę.

Tak zwane materiały hipoalergiczne są neutralne. Oznacza to, że nie powodują one reakcji alergicznych. Dodatkowo materiał jest zazwyczaj miękki i delikatny, odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry małych dzieci. Takie tkaniny są wykonane z surowców wyższej jakości, a proces produkcji jest bardziej staranny.


Naturalne włókna dla skóry wrażliwej

Tkaniny hipoalergiczne są również tkane z włókien syntetycznych, ale wiele z nich to włókna naturalne. Naturalne włókna mają doskonałe właściwości, które zapobiegają podrażnieniom skóry. Na przykład wrażliwą skórę łatwo podrażnia pot, ale doskonała higroskopijność włókien naturalnych chroni skórę przed tym czynnikiem. 


Z drugiej strony skóra wrażliwa potrzebuje ochrony przed bakteriami i zarazkami. Ponownie, naturalne włókna wygrywają, ponieważ mogą być prane w wyższych temperaturach i mogą zabijać bakterie. Jeśli chodzi o domowe tekstylia, szczególnie ważne jest pozbycie się roztoczy kurzu domowego, które są jedną z najczęstszych przyczyn reakcji alergicznych. Roztocza kurzu żywią się martwymi komórkami skóry i wydzielinami naszego ciała, dlatego pranie w wysokich temperaturach jest najlepszą profilaktyką. Pamiętaj, że roztocza kurzu mogą rozmnażać się nie tylko w pościeli, ale także w innych domowych tekstyliach.


Wybierz jedną dla swojego dziecka

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Przyjrzyjmy się asortymentowi dla niemowląt. Będziesz wiedział, co wybrać dla siebie. Ponadto pościel dla dzieci i inne tkaniny są w większości wykonane z włókien naturalnych. Jest wysoce oddychająca i pochłaniająca wilgoć, dzięki czemu nawet niemowlęta, które nie potrafią dobrze regulować temperatury ciała podczas snu, mogą spać spokojnie.

Najczęściej stosowana jest bawełna. Jest to uniwersalne włókno, które jest trwałe i łatwe w praniu. Ponadto bawełna wytrzymuje wiele prań w wysokich temperaturach, co jest bardzo ważne dla ochrony przed bakteriami i innymi reakcjami alergicznymi. 

Jeśli jesteś uczulony na kurz domowy i roztocza, najlepiej wybierz cienką tkaninę bawełnianą. Łatwo się pierze, dobrze się czyści w praniu i nie pozostawia po sobie alergenów.


Znaczenie dobrej opieki

Oprócz wyboru tekstyliów odpowiednich dla skóry wrażliwej, ważna jest również pielęgnacja. Przede wszystkim pamiętaj, że tekstylia domowe nie są trwałe. Nawet jeśli wygląda dobrze, trzeba ją regularnie wymieniać. Choć niewidoczny, jest to jedyny sposób, aby uchronić się przed roztoczami kurzu domowego, które powodują wiele problemów związanych z wrażliwą skórą.

Ponadto należy oszczędnie i zgodnie z zaleceniami stosować środki piorące. Wybieraj produkty do skóry wrażliwej i stosuj je oszczędnie.