Darmowa dostawa od 500 zł

Co dzieje się z ciałem, gdy się nie wysypiamy?

2023 10 30

Wszyscy wiemy, że powinniśmy spać około ośmiu godzin każdej nocy. Mimo to 35% dorosłych śpi siedem godzin lub mniej. Choć nie wydaje się to dużym problemem, niedobór snu ma poważny wpływ na organizm - i to nie tylko dlatego, że stajemy się rozdrażnieni. Co więc dzieje się z twoim ciałem, gdy nie śpisz wystarczająco długo? Okazuje się, że wiele rzeczy...

Spanie mniej niż siedem godzin upośledza zdolności poznawcze, podejmowanie decyzji i koordynację, a także spowalnia reakcję na wszystko. Utrata zaledwie jednej godziny snu zmniejsza zdolność do przetwarzania wspomnień i zachowywania wiedzy (badania wykazały, że mózg sortuje i przechowuje informacje podczas snu), a także upośledza pamięć krótkotrwałą, zmniejszając zdolność do przypominania sobie tego, czego nauczyłeś się tego dnia.

Mniej niż siedem godzin z zamkniętymi oczami jest również szkodliwe dla zdrowia. Niedobór snu osłabia układ odpornościowy - jedno z badań Carnegie Mellon University wykazało, że niedobór snu trzykrotnie zwiększa ryzyko przeziębienia i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Ponieważ niedobór snu utrudnia organizmowi prawidłowy metabolizm żywności, wpływa on również na zdolność do utraty lub utrzymania wagi. U niektórych osób niedobór snu może nawet zmniejszyć popęd płciowy.

 

Oto inny sposób na rozbicie tego na czynniki pierwsze

Po 17 godzinach czuwania przeciętny człowiek zaczyna funkcjonować jak osoba z 0,05% alkoholu we krwi. Oznacza to, że jeśli wstaniesz o 6 rano, do godziny 23 Twoje zdolności poznawcze i reaktywne będą nieco niższe niż u osoby legalnie pijanej.

Po godzinie 18:00 organizm naprawdę zaczyna odczuwać skutki. W tym czasie nie dajesz sobie wystarczająco dużo czasu na uzupełnienie energii i prawidłową regenerację, więc twoje funkcje umysłowe są znacznie poniżej normy. Aby nadać trochę kontekstu: Ponadto osoby, które śpią mniej niż 6 godzin dziennie, są o 30% bardziej narażone na otyłość niż osoby, które śpią więcej (brak snu stymuluje apetyt i chęć spożywania wysokotłuszczowych i wysokowęglowodanowych pokarmów).

Po 24 godzinach jesteś legalnie pijany.

A pomijanie snu przez kilka dni z rzędu ma efekt mnożnikowy. Spanie 4-6 godzin na dobę przez pięć kolejnych dni zmniejsza zdolności poznawcze tak, jakbyś doświadczył 24 godzin nieprzerwanego czuwania - pięć godzin, które miałeś poprzedniej nocy, jest prawie nieistotne. Dziesięć takich dni i będzie się wydawać, że nie spałeś przez 48 godzin. Twoje ciało po prostu nie śpi.

Więc przestań się forsować, podczas gdy w rzeczywistości tylko hamujesz swoje ciało. Połóż się do łóżka i zapewnij sobie sen, na który zasługujesz, a na stronie Savashome znajdziesz wszystkie produkty, które pomogą ci się zrelaksować.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.