Darmowa dostawa od 500 zł

Historia rytuałów kąpielowych

2024 01 16

Odrobina ciepłej wody, kilka kropel olejku eterycznego i 20 minut może pomóc ci dobrze się wyspać i całkowicie zrelaksować. Chociaż nasz zwykły rytuał kąpieli jest indywidualny, w wielu kulturach kąpiel publiczna jest wielowiekową tradycją i ważną częścią życia społecznego. Od starożytnego Rzymu po współczesną Japonię, weźmy kąpiel - i zadajmy sobie pytanie: Czy wspólna kąpiel jest lepsza?

Imperium Rzymskie

Dla starożytnych Rzymian łaźnie publiczne były czymś więcej niż tylko miejscem do kąpieli. Były ważnymi ośrodkami społecznymi, w których ludzie mogli ucztować, ćwiczyć, prowadzić interesy, a nawet przeglądać książki w bibliotece lub słuchać poezji. Sam rytuał kąpieli był codzienną rutyną, choć według współczesnych standardów nie wymagał wiele konserwacji. Obywatele najpierw udawali się do sali gimnastycznej na trening, a następnie namaszczali się od stóp do głów olejem. Po tym następowała kąpiel. Najpierw zimna kąpiel, następnie tepidarium o temperaturze ciała, a na koniec bardzo gorąca kąpiel, po której przychodził opiekun i pomagał im się wytrzeć i ubrać. W miarę rozrastania się imperium Rzymianie budowali skomplikowane kompleksy od Anglii po Stambuł i nie tylko.

Turcja

Turecki hammam wywodzi się z cesarskich rzymskich łaźni termalnych, które zawierają elementy rytuału kąpieli, w tym stopniowo podgrzewane baseny i wspólne obszary do spotkań towarzyskich. Łaźnie tureckie były również ważne w przygotowaniach do islamskiej modlitwy, ponieważ zwyczajowo kąpano się lub rytualnie oczyszczano przed uczestnictwem w nabożeństwie. Znane ze swojej architektonicznej wspaniałości hammamy fascynowały średniowiecznych uczonych, a wiele wielowiekowych kompleksów jest nadal akceptowanych do kąpieli we współczesnym Stambule. Musimy przyznać, że leżenie na marmurowym stole do masażu pod wyłożonym kafelkami sufitem brzmi podnosząco na duchu, niezależnie od epoki. Umieść to na naszej liście rzeczy do zrobienia.

Rosja

Jeśli chcesz być nieco bardziej agresywny w kąpieli, skorzystaj z rosyjskiej tradycji i wybierz się do łaźni. Ta tradycyjna kąpiel wymaga znoszenia temperatury około 150 stopni - tak gorącej, że odwiedzający często noszą specjalne filcowe czapki, aby się nie przegrzać. W starym kraju skok do jeziora lub pływanie w śniegu mogły pomóc ochłodzić się po kąpieli, choć dziś można to zastąpić krytym basenem. Jedną z tradycji, która się nie zmieniła, jest Platza. Jest to rytuał poprawiający krążenie, wykonywany między szvitz a zimną kąpielą, szorstkie szorowanie liśćmi i gałęziami brzozy, białego dębu lub eukaliptusa, które ma poprawić koloryt skóry i odtruć organizm. Bania jest popularnym męskim doświadczeniem nie tylko w Rosji, ale także w miejscach takich jak 124-letnia rosyjska łaźnia turecka w East Village w Nowym Jorku, gdzie kąpią się zarówno starzy wyjadacze.

Japonia

Jeśli chcesz porzucić platz na rzecz czegoś bardziej zen, udaj się na wschód. Wulkaniczna geologia Japonii jest pełna gorących źródeł (onsen), które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Różne źródła słyną z leczniczych właściwości niektórych minerałów, a wycieczka do onsenu w kraju może być lekarstwem na bóle skóry i mięśni. Jest też coś, co Japończycy nazywają adaka no tsukiai - lub "naga komunia". Wyrażenie to, oparte na przekonaniu, że fizyczna bliskość sprzyja emocjonalnej więzi i dobrej woli, może wyjaśniać uniwersalny urok łaźni publicznych, choć bardziej chodzi o "komunię" niż "nagość". W miejscu, w którym nie ma nic do roboty poza siedzeniem, moczeniem się i nawiązywaniem kontaktów towarzyskich, więzi tworzone w saunie są wyjątkowe.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.