Darmowa dostawa od 500 zł

Jak prać i pielęgnować jedwab, aby zachować jego długowieczność

2023 05 22

Wiele osób uwielbia miękkość i połysk jedwabiu. Jednak ten miękki materiał może być trudny do czyszczenia i konserwacji. Jak więc prać jedwab? W tym artykule opiszemy, jak to zrobić.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo prać jedwabne prześcieradła, poszewki na poduszki, piżamy, szlafroki i inną odzież.

Co należy wiedzieć o praniu jedwabiu

Jedwab jest wykonany z fibroiny, rozpuszczalnego białka wytwarzanego przez owady. Najpopularniejsza tkanina używana do produkcji pościeli i odzieży jest tkana z fibroiny, która pochodzi z kokonów jedwabników.

Jedwab jest naturalnie gładki i ma delikatny połysk. Jest również z natury oddychający i odprowadza wilgoć, tj. nie zatrzymuje ciepła i odprowadza pot ze skóry.

Jest jednak nieco bardziej miękka niż inne naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna. Podczas pielęgnacji jedwabiu należy zachować szczególną ostrożność, w tym podczas prania, suszenia, gniecenia i usuwania plam.

Jak prać jedwab w pralce?

Niektórzy twierdzą, że jedwabiu nigdy nie należy prać w pralce, ale w niektórych przypadkach jest to możliwe. Przed rozpoczęciem prania należy tylko sprawdzić etykietę pielęgnacyjną.

Jak czyścić jedwab w pralce:

1. Oddziel jedwabne rzeczy od ciężkich rzeczy, takich jak dżinsy i ręczniki. Można je prać z innymi delikatnymi rzeczami.

2. Umieść jedwabne rzeczy w siatkowej torbie do prania, aby chronić je przed uszkodzeniem (taką torbę można nazwać siatkową torbą do prania lub torbą na delikatne rzeczy, którą można kupić online).

3. Dodaj łagodny (najlepiej naturalny) detergent do pustego bębna. Dodanie go przed włożeniem ubrań lub pościeli pozwoli mu szybko i skutecznie rozpuścić się w wodzie.

4. Wkładaj do pralki jedwab i inne delikatne rzeczy.

5. Wybierz cykl delikatny z zimną wodą. Wybierz mniejszą prędkość wirowania, jeśli pralka ma taką opcję.

Niższa prędkość wirowania może spowodować, że jedwabne rzeczy będą nieco bardziej wilgotne niż w przypadku wyższej prędkości. Po wyjęciu jedwabiu z pralki użyj czystego ręcznika, aby wchłonąć nadmiar wilgoci.
 

Jak prać jedwab ręcznie. Jeśli martwisz się o uszkodzenie jedwabiu lub jeśli etykieta pielęgnacyjna mówi, że nie należy prać jedwabiu w pralce, możesz być bezpieczny i prać go ręcznie.

 

Oto jak prać jedwab ręcznie:

1. Napełnij miskę zimną lub letnią wodą. Wystarczy zlew, wanna lub duży plastikowy pojemnik.

2. Dodaj kilka kropli łagodnego detergentu, mieszając, aby się rozpuścił.

3. Zanurz produkt z jedwabiu w roztworze mydła.

4. Pozostaw do namoczenia na 10-15 minut.

5. Wymieszaj jedwabny produkt rękami, delikatnie potrząsając nim w przód iw tył, gdy jest jeszcze zanurzony.

6. Wypłucz przedmiot w czystej zimnej wodzie, w kranie zlewu lub w innej misce.

7. Użyj czystego ręcznika, aby wchłonąć nadmiar wody, zamiast wirować produktem.

 

Jak suszyć jedwab. Jedwab jest bardzo delikatnym materiałem, dlatego nigdy nie należy suszyć go w suszarce bębnowej. Nawet w niskiej temperaturze może się skurczyć, spłaszczyć lub w inny sposób uszkodzić tkaninę.

Produkty z jedwabiu należy suszyć na powietrzu. Możesz położyć je płasko lub powiesić do wyschnięcia. Po prostu nie wieszaj ich na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym.

Jak usunąć plamy z jedwabiu. Zauważyłeś małą plamę na jedwabnej odzieży lub pościeli? Możesz przetrzeć materiał kroplą lub dwiema łagodnego detergentu. Używając czystych palców, delikatnie wetrzyj mydło i pozostaw na 10-15 minut. Następnie "wypierz" plamę czystą, wilgotną szmatką.

 

Jak prać jedwab: Pielęgnacja jedwabiu: najlepsze praktyki

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji jedwabiu, aby uniknąć uszkodzeń i utrzymać materiał w doskonałym stanie.

Zawsze czytaj etykietę pielęgnacyjną. Przed przystąpieniem do prania produktu z jedwabiu należy zawsze przeczytać metkę. Jeśli nie ma etykiety pielęgnacyjnej, sprawdź na stronie internetowej marki zalecane instrukcje dotyczące pielęgnacji. Niektóre produkty jedwabne można prać w pralce, podczas gdy inne mogą wymagać prania ręcznego lub nawet czyszczenia na sucho.

Sprawdź, czy kolory pozostają trwałe. Trwałość kolorów oznacza, że barwiona tkanina jest odporna na blaknięcie lub odbarwianie podczas prania. Możesz to sprawdzić, przecierając niewielki obszar jedwabnego produktu wilgotną białą szmatką, aby sprawdzić, czy kolor jest przenoszony.

 

Używaj łagodnego detergentu. Do prania jedwabiu należy zawsze używać łagodnego detergentu. Możesz znaleźć mydło do prania przeznaczone specjalnie do jedwabiu, ale w przeciwnym razie wystarczy naturalny, łagodny detergent.

Nigdy nie używaj wybielacza. Jedwabiu nigdy nie należy prać z użyciem wybielacza chlorowego, nawet jeśli odzież lub pościel jest biała. Ta agresywna substancja może uszkodzić naturalne włókna tkaniny.

Nie suszyć prania w suszarce bębnowej. Nie suszyć jedwabiu w suszarce bębnowej, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić materiał.

Nie suszyć w bezpośrednim świetle słonecznym. Nie susz jedwabiu w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ słońce może odbarwić tkaninę. Jeśli suszysz jedwab przez rozwieszenie, susz go w pomieszczeniu lub po prostu rozłóż na płasko.

Prasuj parą, aby usunąć zagniecenia. Ponieważ jedwab jest bardzo delikatny, należy unikać prasowania. Podobnie jak w przypadku suszenia w suszarce bębnowej, ciepło może uszkodzić tkaninę. Zamiast tego użyj parownicy, aby usunąć zmarszczki.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące prania jedwabiu

Czy mogę prać jedwab w pralce?

To zależy. Wiele marek reklamuje swoje produkty z jedwabiu jako "jedwab nadający się do prania", co zwykle oznacza, że można go prać w pralce. Jednak inne produkty mogą wymagać jedynie prania ręcznego lub czyszczenia chemicznego, dlatego przed rozpoczęciem prania należy sprawdzić etykietę pielęgnacyjną.

 

Czy można prać 100% jedwab?

Tak, produkty wykonane w 100% z jedwabiu można prać. Niektóre z nich można prać w pralce, a inne należy prać ręcznie. Zawsze najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami marki dotyczącymi pielęgnacji, aby uniknąć uszkodzeń.

 

Czy mogę suszyć jedwab w suszarce?

Ogólnie rzecz biorąc, nie. Jedwabiu nie należy suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić materiał. Najlepiej jest suszyć jedwab na powietrzu, niezależnie od tego, czy go powiesisz, czy położysz na płasko.

 

Czy jedwab kurczy się w praniu?

Podobnie jak inne naturalne tkaniny, takie jak bawełna i len, jedwab może kurczyć się w praniu. Jeśli jednak wiesz, jak prać jedwab i prawidłowo go suszyć (bez ciepła i z dala od bezpośredniego światła słonecznego), możesz uniknąć kurczenia się.

 

Czy jedwab niszczeje, jeśli zostanie zamoczony?

Nie, jedwab nie ulegnie zniszczeniu, jeśli zostanie zamoczony. Ważne jest jednak, aby dbać o materiał zgodnie z zaleceniami marki dotyczącymi prania. Jeśli jedwab zamoknie przypadkowo lub podczas prania, możesz wysuszyć jedwabną pościel i odzież na powietrzu. Odkryj wysokiej jakości jedwabne produkty i pościel naturalnego pochodzenia Savashome już dziś!

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.