Darmowa dostawa od 500 zł

Jak prawidłowo prać pościel: Instrukcje krok po kroku

2023 10 26

Po długim dniu nie ma nic lepszego niż położenie się do łóżka z czystą i pachnącą świeżością pościelą. Jedną rzeczą jest pranie pościeli, a inną jest wiedzieć dokładnie, jak prać pościel. Choć nie jest to szczególnie trudne zadanie, istnieją najlepsze praktyki dotyczące prania pościeli.

Oprócz utrzymania zdrowego i higienicznego środowiska snu, pranie pościeli we właściwy sposób pomoże zachować materiał. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się nie tylko, jak prać prześcieradła wykonane z różnych tkanin, ale także jak często i dlaczego ważne jest, aby utrzymać pościel w czystości.

Jak często prać pościel

Zasadniczo należy prać pościel mniej więcej raz w tygodniu. Taka częstotliwość zwykle wystarcza, aby utrzymać łóżko w czystości i zdrowiu, a także uniknąć nadwyrężenia harmonogramu lub zbyt wczesnego uszkodzenia tkaniny.

Wszystko, co ma bezpośredni kontakt ze skórą, takie jak prześcieradła, prześcieradła dopasowane i poszewki na poduszki, należy prać co tydzień. Dla niektórych obejmuje to również poszwy na kołdry i pledy.

Jak prać pościel: Instrukcje krok po kroku dotyczące prania pościeli

Aby uniknąć przypadkowego pogniecenia lub uszkodzenia materiału, zawsze najlepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami pielęgnacji na metce pościeli. Możesz jednak postępować zgodnie z tymi ogólnymi instrukcjami podczas prania bawełnianej pościeli.

  • Sprawdź etykietę. Ponieważ bawełna ma tendencję do kurczenia się, ważne jest, aby prać ją w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Po nasyceniu gorącą wodą może się kurczyć podczas procesu suszenia. Tak więc, o ile etykieta pielęgnacyjna nie stanowi inaczej, należy prać bawełniane prześcieradła w zimnej wodzie (lub ciepłej wodzie z zimnym cyklem płukania).
  • Dodaj łagodny detergent. Dodaj łagodny płynny (najlepiej naturalny) detergent do bębna przed włożeniem pościeli do pralki. Pozwoli to na jego całkowite rozpuszczenie w zimnej wodzie. Jeśli używasz skoncentrowanego detergentu i pierzesz oddzielny zestaw pościeli, około ćwierć filiżanki powinno wystarczyć.
  • Dodaj liście. Następnie włóż pościel do pralki. Najlepiej jest prać mały lub średni wsad (np. jeden komplet pościeli), ponieważ przepełnienie może wpłynąć na dokładność czyszczenia. Ponadto zbyt duży wsad może spowodować splątanie pościeli, co skutkuje zbyt dużą liczbą zagnieceń i uniemożliwia skuteczne wypłukanie wody w cyklu wirowania.
  • Wybierz cykl. Ustaw pralkę na cykl normalny lub delikatny i wybierz tryb zimnej wody (niektóre pralki umożliwiają również wybór prędkości wirowania). W przypadku bielizny pościelowej najlepsza jest średnia lub szybka prędkość, aby cała woda została prawidłowo wypłukana).
  • Naciśnij przycisk "Start".

Jak suszyć prześcieradła

Bawełniane prześcieradła można suszyć w zwykłych suszarkach bębnowych, ale należy zachować ostrożność, aby zapobiec ich kurczeniu się. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podczas przenoszenia tkanin z pralki do suszarki bębnowej należy je wyprać i wykręcić oraz wybrać niskie ustawienie suszenia.

Wysokie temperatury mogą powodować nie tylko kurczenie się, ale także blaknięcie lub dmuchanie. Rozważ skorzystanie z szybkiego cyklu suszenia, aby nie suszyć pościeli ciepłym powietrzem dłużej niż to konieczne. (Niektóre nowsze suszarki bębnowe mają czujniki wilgoci, które automatycznie wyłączają się, gdy wyczują, że pranie jest suche). Jeśli po wyjęciu z suszarki pościel jest nadal wilgotna, można ją suszyć w suszarce bębnowej jeszcze przez kilka minut lub w suszarce liniowej.

Alternatywnie, rozwieś pościel zaraz po wyjęciu z pralki i nie susz jej w suszarce bębnowej - zapobiegnie to uszkodzeniom termicznym i pozwoli zaoszczędzić energię.

Jak prać pościel lnianą

Jak prać pościel lnianą? Pościel ma tendencję do kurczenia się, ale nie tak bardzo jak bawełna. Pościel można prać w zimnej lub ciepłej wodzie i suszyć w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze. Aby zapobiec gnieceniu się, wyjmij pościel z suszarki kilka minut wcześniej i pościel łóżko, gdy jest jeszcze wilgotna w około 10%.

Jak prać białą pościel

Wybielacz chlorowy może być szkodliwy dla tkanin, nie wspominając o podrażnieniu oczu i skóry. Aby białe prześcieradła pozostały białe, podczas prania należy dodawać OxiClean (rodzaj tlenowego wybielacza) oraz mydło.

Jak prać jedwabne prześcieradła

Zastanawiasz się, jak prać jedwabne prześcieradła? Naturalny jedwab morwowy (pochodzący od jedwabników) jest bardzo miękką tkaniną. Ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić delikatne nici, jedwabną pościel należy prać w zimnej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Najlepiej też suszyć ją na powietrzu.

Jak prać pościel satynową

Pościel satynowa jest zwykle wykonana z bawełny lub włókien syntetycznych, takich jak poliester. Zwykle można je prać w normalnym cyklu w ciepłej wodzie, ale należy pamiętać, że prawdopodobnie nie będą tak trwałe jak pościel ze 100% bawełny lub lnu.

Jak prać pościel bambusową?

Jaki jest najlepszy sposób prania pościeli z włókna bambusowego? Podobnie jak bawełna, tkanina bambusowa może kurczyć się pod wpływem wysokich temperatur. Mając to na uwadze, najlepiej jest prać pościel w zimnym cyklu (lub ciepłym z zimnym płukaniem) i suszyć w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze.

Kiedy prać pościel

Teraz już wiesz, jak prać pościel, ale kiedy ją prać? Najlepiej raz w tygodniu, w normalny dzień prania (np. w niedzielę). W weekend będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na wypranie i wysuszenie pościeli. Ponadto wiele osób lubi mieć świeżą pościel przed nowym tygodniem pracy.

Jak utrzymać czystą pościel

Co zrobić, jeśli nie włożysz pościeli z powrotem do łóżka od razu? Po wypraniu pościeli można ją złożyć i przechowywać na półce w szafce na pościel lub w koszu, pojemniku lub worku na kurz. W przypadku dłuższego przechowywania zaleca się użycie hermetycznego pojemnika, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci.

Savashome oferuje najwyższej jakości pościel online.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.