Darmowa dostawa od 500 zł

Viss par lāgāšanu miegā: cēloņi, simptomi un ārstēšana

2024 01 17

Czy kiedykolwiek obudziłeś się na kanapie przy włączonym świetle, podczas gdy tak naprawdę zasnąłeś w łóżku? A może widziałeś swojego współlokatora wychodzącego z sypialni ze szklistymi oczami, mamroczącego i błąkającego się bez celu, ale następnego ranka nie pamiętałeś tego dziwnego spotkania? Istnieje prawdopodobieństwo, że ty lub twój partner jesteście jednym z 2,5% dorosłych, którzy cierpią na lunatykowanie. Chociaż nie jest to w pełni zrozumiałe, istnieją sposoby na złagodzenie lunatykowania.

Co to jest?

Lunatyzm to stosunkowo powszechna parasomnia, należąca do grupy zaburzeń snu, w których podczas snu dochodzi do niepożądanych zdarzeń. Znane specjalistom od snu jako somnambulizm, lunatyzm jest zaburzeniem behawioralnym, w którym z niską świadomością wykonywane są złożone czynności, które normalnie wykonywane są z pełną świadomością. Zaburzenie to jest bardziej powszechne u dzieci (szacuje się, że 3-15% dzieci to lunatycy), ale większość dzieci, które zaczynają lunatykować przed ukończeniem 10 roku życia, całkowicie z niego wyrasta.

Lunatyk nie jest w pełni obudzony i nie jest w pełni czujny. Badania skanowania mózgu pokazują, że lunatykowanie występuje głównie podczas głębokiego snu, który jest najbardziej obfity w pierwszej połowie nocy. Lunatycy mogą wydawać się częściowo obudzeni, często z "szklistymi" oczami, ale jest mało prawdopodobne, aby pamiętali jakiekolwiek epizody lunatykowania. Lunatyzm może być dość niebezpieczny, na przykład niektórzy lunatycy prowadzili samochody na długich dystansach. Ogólnie rzecz biorąc, lunatykowanie składa się z prostych, powtarzalnych zachowań, ale czasami obejmuje bardziej złożone zachowania, takie jak jedzenie, gotowanie, wychodzenie z domu, nieodpowiednie zachowanie (bardziej powszechne u dzieci), a nawet zachowania agresywne. Epizod lunatykowania może trwać od kilku sekund do około 30 minut.

Co powoduje lunatyzm?

Lunatyzm ma tendencję do występowania w rodzinach, więc podejrzewa się powiązania genetyczne. Przyczyny lunatykowania nie są w pełni zrozumiałe, ale badania wykazały, że lunatykowanie jest bardziej prawdopodobne w przypadku niedoboru snu lub przyjmowania alkoholu, środków uspokajających lub niektórych leków. Zwykle nie jest to związane z innymi problemami psychologicznymi, ale zaburzenia medyczne, takie jak obturacyjny bezdech senny, mogą przyczyniać się do lunatykowania. Jeśli lunatykujesz w wieku dorosłym, ważne jest, abyś został oceniony przez specjalistę ds. snu, aby wykluczyć wszelkie możliwe przyczyny.

Jak ograniczyć lunatykowanie?

Niestety, nie ma konkretnego sposobu leczenia lunatykowania. W większości przypadków problem można wyeliminować po prostu poprawiając nawyki związane ze snem. Ponieważ brak snu jest często warunkiem wstępnym lunatykowania, poświęcenie większej ilości czasu na sen może pomóc. Jeśli ty lub ktoś w twoim domu lunatykuje, ważne jest, aby stworzyć bezpieczne środowisko, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo obrażeń. Na przykład zamykaj drzwi i okna, używaj bramek na schodach, upewnij się, że podłoga wokół łóżka jest czysta i unikaj łóżek piętrowych.

Jak radzić sobie z partnerem, który jest szaleńcem?

Ponownie, należy skupić się na bezpieczeństwie. Istnieje mit, że nigdy nie należy budzić szaleńca, ale w rzeczywistości może to być dość niebezpieczne. Spróbuj delikatnie poprowadzić szaleńca z powrotem do łóżka i pamiętaj, że może stać się agresywny (nawet jeśli normalnie taki nie jest). Pamiętaj, że szaleniec może być bardzo zdezorientowany po przebudzeniu lub może w ogóle nie pamiętać zdarzenia. Jeśli lunatykowanie trwa nadal, skontaktuj się ze specjalistą ds. snu w celu dokładnej oceny i zaleceń.

Jeśli szukasz produktów do snu, odwiedź Savashome.

Savashome PL

"Plików cookie używamy, by ułatwić Ci przeglądanie naszej strony internetowej. Klikając „Akceptuję” lub kontynuując przeglądanie naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookie.