Niesamowita bawełna - piękna i praktyczna

Czasami mamy wrażenie, że żyjemy w świecie bawełny: używamy jej dużo w naszych wnętrzach i domach, śpimy na bawełnianej pościeli, wycieramy się bawełnianymi ręcznikami i nosimy bawełniane ubrania. !!! W rzeczywistości bawełna jest tak popularna, że szacuje się, że stanowi aż 50% tkanin na świecie. Co jest przyczyną tej popularności?


Historia bawełny

Bawełna jest wykorzystywana jako włókno od tysięcy lat. Wykorzystywano ją do produkcji ubrań oraz do wytwarzania artykułów pierwszej potrzeby. Od zawsze było to włókno, które spełniało potrzeby estetyczne i funkcjonalne człowieka. Włókno roślinne pochodzące z bawełny. Przy użyciu specjalnej techniki, pióra i nasiona rośliny są oddzielane i przetwarzane, aż w końcu są przędzone w nici i tkane w tkaninę.


Bawełna występuje w różnych gramaturach i splotach, co czyni ją bardzo uniwersalnym materiałem. Wytrzymałość zawsze była jedną z głównych zalet bawełny i powodem jej popularności. Jednak z czasem ludzkość odkryła więcej korzystnych właściwości tego naturalnego włókna. 


Absorpcja wilgoci

Tkanina bawełniana jest "oddychająca". Oznacza to, że pochłania ciepło i wilgoć wydzielane przez ciało i odparowuje je na zewnątrz. Jest to bardzo przydatna właściwość tkaniny i przydaje się przy szyciu ubrań i pościeli, ale nie dajcie się zwieść. Dobrze sprawdza się z grubszymi tkaninami bawełnianymi, więc latem możesz czuć się komfortowo pod grubym t-shirtem lub kocem frotte. Co ciekawe, tkaniny bawełniane mogą wchłonąć nawet 25% więcej wody niż wynosi ich waga.


Wyjątkowa trwałość

Bawełna jest łatwa w obróbce, mocna i odporna, dzięki czemu jest wybierana przez wielu producentów. Konsumenci wybierają bawełnę z dokładnie tych samych powodów. Bawełna jest bardzo trwałym włóknem, które wytrzymuje zużycie i wysokie temperatury. Mimo swojej wytrzymałości, bawełna jest bardzo miękka i wygodna w noszeniu. Jest to naprawdę wyjątkowa zaleta, gdyż inne włókna o podwyższonej twardości są sztywniejsze i mniej komfortowe przy skórze.


Wytrzymałość bawełny

Inną unikalną cechą bawełny jest to, że wilgoć, która osłabia inne włókna, daje bawełnie dodatkową "siłę". Wilgoć zmienia strukturę molekularną bawełny, dzięki czemu włókna pozostają tak samo mocne jak w stanie suchym. Z tego powodu włókna bawełniane mogą być szeroko wykorzystywane w zastosowaniach domowych. Może być wielokrotnie prany w bardzo wysokich temperaturach i pozostaje całkowicie oryginalny. Jest to zaleta bawełnianych prześcieradeł, ręczników, mopów itp. Bawełna dobrze spełnia swoje zadanie, więc nie oszczędzaj na detergencie. Wybierz to włókno i ciesz się jego zaletami w domu.


Bardzo mocny i bardzo miękki

Pomimo swojej wytrzymałości i elastyczności, bawełna jest bardzo miękkim włóknem. Jest neutralny, dlatego nadaje się do skóry wrażliwej i nie powoduje reakcji alergicznych. Dlatego większość ubranek dla niemowląt, pościeli i zabawek wykonana jest z bawełny. Miękkość i częste pranie w wysokich temperaturach to podstawa. Co ciekawe, niektóre włókna bawełny wraz z praniem stają się bardziej miękkie, a nie grubsze. Flanela to jedno z tych włókien bawełnianych, które po każdym praniu staje się bardziej miękkie.


Przyjazny dla środowiska

Chociaż produkcja masowa nie jest całkowicie przyjazna dla środowiska i całego sektora, przemysł bawełniany jest bardzo blisko. Po pierwsze, bawełna jest zasobem odnawialnym. Coraz większą popularnością cieszy się bawełna organiczna, do której produkcji wykorzystuje się mniej pestycydów i innych środków chemicznych.

To wyjątkowa i wspaniała bawełna, którą na co dzień cieszy się cały świat. Znajdź to włókno w naszym sklepie internetowym!